2.Функцію задано формулою Знайдіть область визначення цієї функції.
у=3х+8,
3.Функцію задано таблицею. Запишіть область визначення і область значень функції
х
-8
-4
-2
0
2
4
8
у
4
2
1
-1
-2
-4
-8
4. Функцію задано графічно. Укажіть область визначення і область значень функції
14.03. Функція.
ДОБРОГО ДНЯ! Темою сьогоднішнього уроку є функція та способи задання функції.Функція є одним із найважливіших понять сучасної математики. Поняття функції увійшло до математики через дослідження явищ природи, зокрема, фізичних, хімічних, біологічних явищ і процесів. Другою причиною виникнення функції є внутрішні потреби самої математики. Ви вивчатимете функції у всіх наступних класах і у вищих навчальних закладах. Тому від того, наскільки сумлінно ви засвоїте поняття функції та її властивості, залежить успішне оволодіння подальшим курсом математики.
А сьогодні ми розглянемо поняття функції, аргументу, області визначення та області значення функції. На наступних уроках ми познайомимось із поняттям графіка функції та вивчимо досконало один із видів функцій – лінійну функцію.
В житті нам часто доводиться зустрічатися з різними величинами. Одні із них мають між собою певну залежність, інші не залежать одна від одної. Скажіть, чи залежить кількість книг, які є в вашій домашній бібліотеці від вартості булочки в шкільній їдальні? Чи залежить вік вашої матусі від кількості учнів нашої школи? Чи залежить швидкість автомобіля від довжини лінійки, що лежить у вашому пеналі? Чи залежить площа квадрата від довжини сторони квадрата? Чи залежить об’єм куба від довжини його ребра? Чи залежить площа круга від довжини радіуса круга?
Спробуємо відповісти на питання : ” Що таке функція?”
Я наведу такі приклади.
1) Площа квадрата S залежить від довжини його сторони a. Тобто кожному значенню довжини сторони квадрата відповідає єдине значення його площі;
2) кожному значенню радіуса кола rвідповідає єдине значення його діаметра d.
3)кожному значенню змінної xвідповідає єдине значення виразу y = 2x - 1 .
Такі відповідності називають функціональними відповідностями, або просто функціями.
У розглянутих прикладах ідеться про зв'язок між двома змінними : між aі S, r і d, x і y. Змінну, значення якої вибирають довільно, називають незалежною змінною, або аргументом. Змінну, яка залежить від аргументу, називають залежною змінною, або функцією.
Давайте розберемося в наведених мною прикладах де аргумента а де функція.
1)a – аргумент, S –функція
2)r–аргумент,d – функція
3)x – аргумент, y – функція
У розглянутих прикладах ви бачите зв’язок між двома змінними. Одну із цих змінних вибирають довільно і називають її незалежною змінною або аргументом. Другу змінну, яка залежить від аргументу, називають залежною змінною або функцією.
Якщо кожному значенню змінної х з деякої множини D відповідає єдине значення змінної у, то змінну у називають функцією від х.
Усі значення, які може набувати аргумент функції, утворюють область визначення функції і
позначають D. А всі відповідні значення функції – область значень функції (Е).
Функціональні відповідності можна задавати різними способами: формулою, словесно,
таблицею.
Перегляньте відео:
Знання що ви сьогодні отримали ще не раз стануть вам у нагоді, оскільки даною темою пронизана вся шкільна математична освіта.
Дайте усно відповіді на питання та запам'ятайте:
Яка відповідність змінної у від змінної х називається функцією?
Що таке аргумент? Що таке функція?
Наведіть приклади відповідностей, які є функціональними.
Немає коментарів:
Дописати коментар